Zajímavosti

Odkrýváme vše, co vám bylo dosud utajeno. Zajímavé informace, které o seriálu pravděpodobně nevíte a měli byste. Které filmy Simpsonovi nejčastěji parodují? Jak až moc je vlastně seriál významný?

Co všechno už Simpsonovi dokázali

Homer SimpsonV roce 1997 překonali předchozí rekord seriálu „Flinstoneovi“ ze 60. let o nejdelší animovaný seriál vysílaný v televizi v hlavním vysílacím čase. V roce 2005 se pak stali nejdéle běžícím seriálem vůbec. Postava Barta se v roce 2005 umístila na prvním místě v žebříčku časopisu TV Guide „Deset největších filmových spratků“. Homerův výkřik „D´oh!“ byl zařazen jako plnohodnotné slovo do Oxfordského slovníku. Dabér Dan Castellaneta ho převzal od Laurela a Hardyho a jejich „Dooooh…“

Hvězdní hosté

Homer SimpsonSeriál drží rekord v počtu hostujících celebrit. Objevili se v něm tři ze čtyř legendárních Beatles. Susan Sarandon a Alec Baldwin v seriálu namluvili jednak sami sebe, a pak také jiné postavy. Elizabeth Taylor se objevila v Simpsonových celkem dvakrát, pronesla však pouhých osm slov. Řada celebrit se toužila do seriálu dostat za každou cenu a často souhlasili s tím, že budou jejich postavy portrétované ne zrovna v dobrém světle.

Simpsonovi jako společenská sonda

Homer SimpsonSimpsonovi nejsou „jen tak nějakým“ seriálem. Tvůrci se do něj snaží promítnout obraz současné společnosti. Námětem pro děje epizod bývají proto společenské problémy a fenomény, např. církev, činy vládních představitelů, konzumní styl života, globální oteplování, morální zkaženost lidí, postoje společnosti k různým skupinám obyvatel jako jsou staří lidé, příslušníci určitých ras a národů, homosexuálové…

Téma homosexuality bylo v seriálu řešeno již několikrát. Mezi homosexuály patří například pravá ruka pana Burnse Waylon Smithers. Lesbické sklony v sobě objevila i sestra Marge Simpsonové Patty. Jistou náklonnosti k sobě trpí Homerovi spolupracovníci z elektrárny Lenny a Carl. Homer Simpson je postižen homofóbií, ale přesto nějaký čas žil v jednom bytě s mileneckým párem gayů.

Parodie na všechno

Homer SimpsonSimpsonovi si mohou dovolit dělat si legraci ze všeho a ze všech. Třeba i z amerických exprezidentů Billa Clintona, George Bushe staršího či Jimmyho Cartera. Vtípkům nebyla ušetřena ani televizní stanice FOX, která seriál vysílá, a dokonce ani její majitel Rupert Murdoch, mediální magnát a jeden z nejvlivnějších mužů světa. Nejčastěji parodovaným filmem je podle tvůrců seriálu snímek Občan Kane, a také díla Stanleyho Kubricka Vesmírná odysea, Osvícení a Mechanický pomeranč.

Další zajímavosti

 • V roce 1997 překonali předchozího držitele rekordu z 60. let seriál Flinstoneovi o nejdelší animovaný televizní seriál vysílaný v hlavním vysílacím čase.
 • V roce 2005 se pak stali Simpsonovi nejdéle běžícím seriálem vůbec.
 • Postava Barta se v roce 2005 umístila na prvním místě v žebříčku časopisu TV Guide „Deset největších filmových spratků“.
 • Homerův nejpopulárnější výkřik „D´oh!” byl zařazen jako plnohodnotné slovo do Oxfordského slovníku. Dabér Dan Castellaneta ho převzal od Laurela a Hardyho a jejich „Dooooh…”
 • Nejvíc cen a nominací: do roku 2006 posbíral seriál v různých kategoriích celkem na 170 oficiálních nominací a cen.
 • V jednom z dílů jiného známého seriálu South Park se objevila reminiscence na Simpsonovy. Stalo se tam, že opuštěný a poblázněný Bart coby superzločinec nemůže vybrat pro město trest, protože všechny jeho lumpárny již byly použity v Simpsonech. Úplně ztratí sebekontrolu a vidí své okolí nakreslené ve stylu Simpsonů.
 • V roce 1990 song Do the Bartman v podání Barta Simpsona okupovala dva týdny první příčku britské hitparády.
 • Na vzniku hitu se podílel i Michael Jackson.
 • Časopis PRISM označil v roce 1999 seriál jako „nejvíce bohulibou televizní show “. Vznešené morální základy hrdinů a autorů Simpsonů obdivuje i spisovatel Mark I. Pinsky, autor díla Víra v Simpsony: Duchovní život animované americké rodiny.
 • Erik Stefani, bratr známé zpěvačky Gwen a zakladatel kapely No Doubt, opustil skupinu před tím, než se proslavila právě kvůli spolupráci na seriálu The Simpsons. V roce 1998 byl odměněn nominací na Grammy v kategorii „Píseň roku“ za hit Don’t Speak.
 • George Bush starší v období své prezidentské funkce vystoupil s prohlášením, že chce americké rodiny co nejméně podobné Simpsonům.
 • Bart Simpson obsadil 46. místo na žebříčku „100 nejvíce inspirujících osobností 20. století“, vytvořeným časopisem Time. Byl jedinou vymyšlenou postavou na seznamu.
 • Časopis Vanity Fair vybral deset nejlepších dílů Simpsonů a na první místo se dostal třetí díl z V. řady Rosebud v překladu Medvídek.
 • Matt Groening sbírá všechno, co se seriálu týká – mezi obzvláště kuriózní položky jeho sbírky patří ruské rozkládací panenky či návnady na ryby.
 • Líza Simpsonová se navíc může chlubit originální písní k narozeninám, kterou pro jednu epizodu opravdu složil a nazpíval opravdový Michael Jackson – „Happy birthday, Lisa“.
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one